O testovaní
Imunoenzymatické soupravy jsou využívány pro diagnostiku virových gastroenteritid, zánětlivých infekčních onemocnění zažívacího traktu, způsobených nejčastěji virovým agens - Adenovirus, Astrovirus, Enterovirus, Norovirus a Rotavirus, bakteriemi Camplycobacter, Clostridium difficile, Helicobacter pylori, Yersinia enterocolitida a parazity rodu Entamoeba, Cryptosporidium parvum a Giardia.
Astrovirus je nejčastější příčinou gastroenteritid u dětí, mladých lidí i u dospělých. Rotavirus je častější příčinou akutního průjmu u dětí mladších dvou let. Lidské enteroviry se podle biologických vlastností dělí na polioviry (dětská obrna, postižení CNS) viry coxsackie (respirační infekce, gastroenteritidy), echoviry (rýma, respirační infekce) a další enteroviry. Viry se přenáší fekálně-orální cestou.
Bakterie Camplycobacter je původce infekční kampylobakteriózy, onemocnění z potravin. Nejčastěji se vyskytuje v syrovém mase a drůbeži, v nepasterovaném mléce a ve vodě. Clostridium difficile způsobuje průjmy a/nebo pseudomembranózní kolitidy zejména u hospitalizovaných pacientů. Produkuje různé toxiny, toxin A a toxin B, zodpovědné za klinickou manifestaci infekce. Bakterie H. pylori je příčinou většiny případů B-gastritidy. Je hlavním kofaktorem pro rozvoj žaludečních a dvanáctníkových vředů. Sérotypy Salmonella enterica typhi a paratyphi dále způsobují tyfové horečky, invazivní systémové onemocnění postihující děti a dospělé.
Infekce lidského gastrointestinálního traktu vyvolávají i parazité rodu Entamoeba a to Infekční amébózy a úplavice. Giardia lamblia se stala důležitou příčinou chronických průjmů, zejména pokud jde o cestovní medicínu. Giardióza je častá protozoální gastrointestinální infekce, trvající 2–6 týdnů. Kryptosporidióza, způsobená Cryptosporidium parvum, je protozoální akutní krátkodobá infekce, která může být závažná u neléčených dětí a u imunokompromitovaných jedinců, jako jsou pacienti s AIDS.